Cumalıkızık Gezilecek Yerler ve Tarih Turizmi

Cumalıkızık, Bursa’da bulunan dünyaca ünlü olan bir köydür Bursa’nın Yıldırım adlı ilçesine bağlı bulunmaktadır. Kış turizmi ile bilinen Uludağ’ın eteklerinde yer alır. Bu köy 2014 senesinde UNESCO tarafından koruma altına alınmış köyler kategorisine girmiş bulunmaktadır. Bu köyde kışlar yağışlı, yazlar ise ılık geçer. Özellikle bahar ve yaz aylarında birçok insana ev sahipliği yapar.

Cumalıkızık Görülmesi Gereken Yerler

Bursa’ya geldiğinizde mutlaka uğramanız gereken yerlerden biri de kuşkusuz Cumalıkızık’tır. Gezilecek yerleri, görülmesi gereken güzellikleri vardır.

Osmanlı’ya ev sahipliği yapmış Cumalıkızık’a gidildiğinde gezilmesi gereken yerler:

  • Cumalıkızık Köy Müzesi
  • Cumalıkızık Camii
  • Cumalıkızık Çeşmesi

Bunlar Cumalıkızık’ta tarihi olan yerlerdir. Yolunuz düşerse mutlaka gidip görmelisiniz. Buraya geldiğinizde mutlaka gözleme yemeli, köy kahvaltısı yapmalısınız. Hem yemekleriyle, hem mimarisiyle aşık olacağınız bir köy sizlere ev sahipliği yapacaktır.

Cumalıkızık Kuruluşu

Cumalıkızık köyü Osmanlı zamanında yaşayanların Bursa’ya geldiğinde yerleştikleri ilk köy olma özelliğine sahiptir. Kuruluşu 1300lü yıllara kadar dayanmaktadır. Bu köy vakıf köyü olarak bilinmektedir. Bu özelliği dolayısıyla mimarisine de yön vermiştir.

Dünyaca Ünlü Köy Cumalıkızık

Bursalılar tarafından sıkça ziyaret edilen, UNESCO tarafından 2014 senesinde koruma altına alınan kıymetli köy Cumalıkızık, tüm dünyaca ünlü olmuşur. Yılda binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır. Buraya gelen turistler meşhur kahvaltısını yapmadan, gözleme yemeden gitmez. Mimarisiyle ve yaşam şekilleriyle herkesin ilgisini kazanmıştır.

Cumalıkızık Adı Nereden Gelmektedir

Dünyaca ünlü olan köy konumu gereği ile kızık adını almıştır. Çünkü Bursa’da Uludağ’ın eteklerinde yer alır. Cumalı adı ise şu nedenden dolayı verilmiştir: Çevre köylerden insanların hep beraber toplaşıp bu köye Cuma namazına diye gelindiği bilinir. Bu iki sebeple UNESCO tarafından koruma altına alınan köye Cumalıkızık adı verilmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here