Kars’ta Gezilecek Yerler Ve Tarih Turizmi

Kars, hikâyeleri ve tarihi güzellikleriyle adından çok söz ettiren illerden biridir. Adına birçok şarkı yazılmış, efsaneleri dillen dile dolaşmıştır. Dolayısıyla böyle bir şehirde gezilecek birçok tarihi yer vardır.

Kars’ın en çok ziyaret edilen tarihi yerleri;

  • Sarıkamış Katherine Av Köşkü
  • Taş Köprü
  • Fethiye Camii
  • Sarıkamış
  • Kuyucuk Kuş Cenneti’dir.

Buralar, hem doğal güzellik sunar hem de nostalji kokar.

Kars’da Gezilecek Yerler

Sarıkamış Katerina Av Köşkü

Köşk, 1896 yılında Rus Çarı 2. Nikola tarafından Baltık mimari tarzına benzer yaptırılmıştır. Batı ve Doğu yönlerinde dikdörtgen şeklindedir. Girişi kesme taşlardan, ana bina taş ve ahşaptan yapılmıştır. Kırma çatıdan oluşur.

Sarıkamış Ormanı içinde olduğu için harika manzara ve tarihi güzellikler sunar.

Taş Köprü

Taş Köprü’nün tarihi, Osmanlı dönemine dayanır. MS 1579 yılında Lala Mustafa Paşa ve III. Murat, 3 tonoz kemerli şeklinde yaptırmıştır. En önemli özelliği, köprünün kesme bazalt taşlarından oluşmasıdır.

Bir süre sonra köprünün bir kısmı yıkılmış, 1725 yılında Karahanoğlu Hacı Ebubekir tarafından tekrardan yapılmıştır.

Fethiye Camii

Kars’ın Ortakapı Mahallesi’nde bulunur. 19. yüzyılda Baltık mimariye tarzda Ruslar tarafından yapılmıştır. Ancak 1923 sonrasında spor salonu olarak kullanılmıştır. 1985 yılında camii olarak kullanıma devam edilmiştir.

Sarıkamış

Türk askerinin zorluklar karşısında nasıl mücadele ettiğini, yoklukta var olmanın ve başarının göstergesi arasında yer alan Sarıkamış, Türk milleti için önemli bir yerdir. Soğuk iklime sahiptir ve havası oldukça serttir. Her yıl Sarıkamış’ta Mehmetçikler anılır ve sözler verilir.

Kuyucuk Kuş Cenneti

Fotoğrafçıların ve kuş meraklıların vazgeçilmezleri arasında Kuyucuk Kuş Cenneti bulunur. Burada 182’den fazla kuş çeşidi bulunur. Manzara eşliğinde kuşlar, harika pozlar verir. Yılda binlerce yerli ve yabancı turist, Kars’a çoğu zaman Kuyucuk Kuş Cenneti’ni görmek için gelir.

Kars’ta Konaklama Nasıl Yapılır?

Sarıkamış ve merkezde birçok otel bulunmaktadır. Ayrıca yeşil alanlarda kamp yapmak fırsatı da vardır. Sarıkamış’a yoğun ilgiden dolayı önceden rezervasyon yaptırılması gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here