Araç Sigorta Hesaplama Yaparken Dikkat Edilecekler

Motorlu araçlar, şehir içinde ve şehirler arası yolculuklarda hızlı bir şekilde seyahat etmemizi sağlar ve hayatlarımızı kolaylaştırır. Ancak bu araçlarla seyahat ederken kaza yapma riski her zaman vardır ve bu durum maddi kayıplara yol açabilir. Trafikte olası kazalarda ortaya çıkabilecek masraflara karşı bir önlem olarak aracınız için sigorta yaptırabilirsiniz. Araç sigortası olarak da bilinen trafik sigortası motorlu araçlar için zorunlu bir sigorta türüdür. Bu zorunlu sigortayı yaptırırken fiyat açısından en uygun sigorta seçeneğini arıyor olabilirsiniz. Araç sigorta hesaplama süreciyle bu sigorta için ödemeniz gereken miktarı öğrenebilirsiniz. Daha sonra farklı fiyatlara sahip seçenekler arasından sizin için en uygun trafik sigortası tercihini yapabilirsiniz.

Araç Sigortası Nedir?

İlk olarak, araç sigortası hesaplarken dikkat edilmesi gereken hususlardan bahsetmeden önce araç sigortasının ne olduğu konusuna değinelim. Araç sigortası denildiğinde akla öncelikle trafiğe çıkan motorlu araçlar için zorunlu olan trafik sigortası gelir. Bu sigorta olası bir kaza durumunda karşı tarafın masraflarını karşılayacak şekilde işler.

Motorlu aracınız için tercih edebileceğiniz bir diğer sigorta ise kasko sigortasıdır. Zorunlu trafik sigortasından farklı olarak, kaskoyu kendi aracınızda oluşabilecek çeşitli hasarlara bağlı ortaya çıkan masraflara karşı bir önlem olarak yaptırabilirsiniz. İster trafik sigortası ister kasko seçenekleri olsun, en uygun sigorta fırsatlarını ararken ödeyeceğiniz sigorta bedelini önceden hesaplamak isteyebilirsiniz.

Araç Sigorta Hesaplama Nasıl Yapılır?

Öncelikle, araç sigorta ücretleri hesaplaması için aracın markası, modeli, yaşı ve büyüklüğünün yanı sıra kilometresi bilinmelidir. Diğer faktörler sayılmadığında daha iyi donanıma sahip, daha yeni, daha büyük ve daha az kullanılmış araçlar için genellikle daha düşük sigorta bedeli ödendiğini söyleyebiliriz.

Araçla ilgili faktörlerin yanı sıra sürücünün yaşı, cinsiyeti ve mesleği de trafik sigortası fiyatı hesaplanırken göz önünde bulunan etkenler arasında yer alır. Ayrıca aracın kullanıldığı şehir kaza ihtimalini etkileyebilen diğer bir faktör olduğu için, aracın plaka numarası da dikkate alınır.

Tüm bu unsurlara ek olarak aracın hasar geçmişi de işin içine katılarak trafik sigortası bedeli hesaplanır. Taşıt sigortası alanında en uygun sigorta seçeneklerini araştırırken sigorta bedelinizi hesaplayarak ne kadar ödeme yapacağınız hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Araç Sigorta Hesaplama Yaparken İndirim Oranlarını Göz Önünde Bulundurmayı İhmal Etmeyin

Aracın hasar geçmişi trafik sigortası bedeli hesaplarken önemli bir etkendir. Zira trafik sigortası hasarsızlık indirimi oranları oldukça yüksek seviyelere ulaşabilir. Bu nedenle araç sigorta hesaplama işlemini gerçekleştirirken aracınızın hasar geçmişini dikkate almayı unutmayın. Trafik sigortası için hasar bilgilerinizi öğrenmek istiyorsanız bunun için e-Devlet sisteminden yararlanabilirsiniz.

Hasarsızlık indirimi oranlarından kısaca bahsetmemiz gerekirse, sürücüler ilk kez trafiğe çıktıklarında indirim veya fiyat artışı olmayan 4. indirim basamağından başlarlar. Hasarsız geçen her poliçe yılının sonunda bir basamak yükselme olurken hasarlı geçen poliçe yılının sonunda bir basamak düşüş olur. 5. basamakta %10, 6. basamakta %22 ve 7. basamakta %42 seviyesinde indirim uygulanır. 3. basamakta %45 fiyat artışı uygulanırken bu oran 2. basamakta %90 ve 1. basamakta ise %135 seviyesindedir.

Trafik Sigortası Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Öncelikle trafik sigortası yaptırırken olası bir kaza durumunda sigortanın hangi masrafları karşılayacağını öğrenmek için poliçe kapsamını inceleyin, aracınız ve kendi bilgilerinizin hatasız olup olmadığını kontrol edin. Buna ek olarak sigortanızı geciktirmeden yaptırın ve her sene doğru zamanda yeniletmeyi unutmayın. Ayrıca trafik sigortası yaptırmadan önce araç sigorta hesaplama işlemini uygulayarak ne kadar ödeme yapmanız gerekeceği konusunda önceden bilgi edinebilirsiniz. Son olarak, https://www.sigortam.net/trafik-sigortasi

adresinden araç sigortası için tercihinizi yaparken en uygun trafik sigortası fiyat teklifleri arasından farklı seçenekleri gözden geçirebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here