Bakü Gezilecek Yerler ve Turistik Alanlar

Bakü, Azerbaycan’ın, Hazar Denizi’nin batısında bulunan başkentidir. Ayrıca Bakü, Kafkasya’nın en büyük olan şehri ve en önemli kültür – ticaret merkezi olarak bilinir. Ayrıca Bakü önemli bir liman kentidir. Gezmek için Bakü’ye gidildiği zaman, gezilip görülecek çok fazla yer ve deneyimlenecek çok fazla şey vardır.

Bakü’deki Görülmesi Gereken Yerler

Azerbaycan’ın başkenti Bakü gezilecek yerler genelde kentin tarihi bölümünde bulunuyor. Yürüyerek oldukça rahat bir şekilde dolaşabileceğiniz bu tarihi bölge dışında şehir içinde ve merkezde başka bir yere gitmek isterseniz metro, otobüs veya minibüsleri rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Şehir Merkezine Uzak Turistik Yerlere Nasıl Gidilir?

Ateşgah, Yanar Dağ gibi şehir merkezine oldukça uzak yerlere gitmek içinse otobüs seferlerinden yararlanmak en ekonomik ve kolaylıklı seçeneklerden bir tanesi.

İçeri Şehir

Bakü’nün yerli halkı tarafından Köhne Şehir olarak adlandırılan bu yer, paleolitik dönemden beri yerleşim yeri olarak da kullanılıyor. 2000 yılında UNESCO Dünya Tarih Mirasları listesine girmeyi başaran İçeri Şehir aynı zamanda tehlike altındaki dünya miraslarından birisi olarak kabul ediliyor. Burası kesinlikle Bakü gezilecek yerler arasında yer alıyor.

Şirvanşahlar Sarayı

Bakü yerel mimarisinin en önemli örneklerinden biri sayılan Şirvanşahlar Sarayı, 15. yüzyılda inşa edilmiş ve şu ana kadar hastane ve kışla olarak kullanılmış olsa da şu anda şahlara ait eşyaları sergileyen bir müze olarak hizmet veriyor.

Ateşgah

Bakü gezilecek yerler açısından mutlaka görülmesi gereken yerler arasında (özellikle akşam saatlerinde) Ateşgah gelmektedir. Aslında Ateş Mabedi anlamına gelen bu yer, Bakü merkezine 30 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Geçmişte Zerdüştler için önemli bir ibadet merkezi olan Ateşgah yapısının bazı bölmeleri günümüzde müze olarak kullanılıyor.

Bakü Bulvarı

Bakü sahil şeridine paralel bir şekilde uzanan Bakü Bulvarı 1909 yılından beri işlek bir bulvar olarak kullanılıyor. Bulvar üzerindeki müzeler, binalar ve mimari yapıtlar bulvarı daha da işlek ve görülesi bir yer haline getiriyor.

Alev Kuleleri

Bakü’deki en yüksek yapılardan biri olarak kabul edilen Alev Kuleleri ofis, otel ve konutlar içeren 3 büyük binadan oluşuyor. Ayrıca Bakü’nün simgelerinden bir tanesi olarak kabul ediliyor.

Bu örneklere ek olarak Bakü gezilecek yerler oldukça fazladır.

Bakü’de Gezmek Masraflı Mı?

Bizim ülkemize göre Bakü‘de konaklamak ve gezmek oldukça uygun. Masraflar kolaylıkla karşılanabilir ve kültür anlamında oldukça tatmin edici bir şehirdir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here