Gaziantep’de Gezilecek Yerler

Gaziantep’de Gezilecek Yerler

Gaziantep, Anadolu’nun en gözde şehirlerinden biridir. Kültürü başkadır ve her yer tarih kokar. Bu yüzden Gaziantep’e gelen herkes, şehrin ruhunu hissetmek için tarihi yerlere, muhakkak gider. Gaziantep’in gezilecek birçok tarihi yer vardır.

Bu yerlerin başında;

  • Zeugma Mozaik Müzesi
  • Rumkale
  • Milli Mücadele Müzesi
  • Bakıcılar Çarşısı yer alır.

Bu yerlerde tarihe birçok açıdan tanıklık edilebilir.

Gaziantep Tarih ve Kültür Turizmi

Zeugma Mozaik Müzesi

Arkeologların ve arkeologların, mutlaka gezilmesi gereken müzeleri arasında Zeugma Mozaik Müzesi gelir. Çünkü sergilenen mozaikler ve binanın büyüklüğü, birçok zenginlik sunar. Müzede Erken Süryani, Hristiyan ikonografisi ve Geç Antik Dönemden örnekler bulunur.

Gaziantep gezi denildiğinde zeugma listeye girmelidir. Zeugma Antik Kenti çalışmalarında bulunan mozaikler ve Roma Dönemi’ne ait heykeller, müzeyi zenginleştiren etkenlerden biridir. Bronz heykelleri de mozaikler arasında adeta göz kırpar.

Rumkale

Hem tarih hem de manzara isteyenler için Rumkale aranılan yerlerin başında geliyor. Yüksek kayalarla örtülü kalede Merzimen Çayı ve Fırat Nehri birleşiyor. Bu da doğayı ve tarihi bir araya getiriyor.

Rumkale gaziantep gezi listenizde yerini alabilecek bir yerdir. Birçok din için önem taşıyor. Hz. İsa’nın havarilerinden birinin buraya yerleşip Hıristiyanlığı yayması, buna örnek olarak verilebilir. Birçok din tarafından değerli olduğu için Kal-at ek Rum ve Altın Kale gibi isimleri de bulunuyor.

 

Kalede kilise, yapı kalıntısı, kuru, hendek ve su sarnıçları yer alıyor.

Milli Mücadele Müzesi

Ülkemizin hangi zorluklarla kazanıldığını gösteren ve gözümüzde canlandıran müzelerden biri, Şahinbey Milli Mücadele Müzesi’dir. Buraya gelenler, ister istemez duygulanır. Her yer Milli Mücadele’nin ruhu hissedilir. Şahinbey Belediyesi, tarafından restore edilmiştir.

Gaziantep’in Milli Mücadele döneminde yazdığı direniş destanları, etkili sunumlarla anlatılır.

Bakırcılar Çarşısı

Hem tarih hem de alışveriş tutkunları Gaziantep’e geldiğinizde Bakırcılar Çarşısı’na muhakkak uğramalıdır. Nostaljiyi doruklarda yaşarken alışveriş yapamadan da durulamaz. Antep yöresine ait birçok eşya bulunur. Gaziantep esnafı, misafirperverlikleriyle Gaziantep kültürünü gösterirken o anın hiç bitmesi istenmez.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)