Konya’da Gezilecek Tarihi Yerler

Mevlana şehri olarak bilinen Konya, yüzölçümü en büyük olan şehrimizdir. Aynı zamanda ”Türkiye’nin tahıl ambarı” olarak adlandırılan Konya, hem Selçuklu hem de Osmanlı dönemine ait izleri taşımaktadır. Tarihi öneminin yanı sıra manevi bir değeri de olan bu şehirde gezebileceğiniz çok özel yerler bulunmaktadır.

Konya’da En Çok Gezilen Tarihi Yerler

Tarihi sonuna kadar hissedebileceğiniz özel şehirlerimizden biri olan Konya, farklı güzellikleri barındırmaktadır. Konya’da gezilecek tarihi mekanlardan öne çıkanları yukarıda verilmiştir.

Bu yerler dışında gezebileceğiniz diğer tarihi yerler ise şunlardır:

  • Karatay Medresesi – Çini Eserler Müzesi
  • İnce Minareli Medrese
  • Sille Köyü
  • Yerköprü Şelalesi
  • Aya Eleni Kilisesi
  • Konya Arkeoloji Müzesi
  • Zaman Müzesi
  • Zazadin Hanı
  • Kilistra Antik Kenti

Mevlana Müzesi

Konya denildiğinde akla ilk gelen kişi Mevlana’dır. Konya için çok özel bir yere sahip olan bu müze, en fazla ziyaret edilen müzeler arasında da yerini almıştır. Konya’ya geldiğinizde Mevlana Müzesi’ni görmeden dönmeyiniz.

Farklı bir maneviyata sahip olan bu müze, görülmeye de değerdir. 1926 yılından beri müze olarak hizmet eden bu yer, Konya’nın simgesidir.

Çatalhöyük

Konya için önemli olan yerlerden biri de Çatalhöyük’tür. Özellikle de tarihi bir değeri olan bu yer, bilinen en eski yerleşim alanlarındandır. Çatalhöyük, sadece Türkiye’den değil aynı zamanda dünyadan da birçok ziyaretçiyi kendisine çekmektedir. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınan Çatalhöyük, tarihçilerin de ilgi odağıdır. Burada yapılan kazı çalışmaları sayesinde eski dönemlere ait önemli bilgiler elde edilmiştir.

Kilistra Antik Kenti

Konya’ya  55 km . mesafedeki Gökyurt köyündedir. Aziz Paulos (St.Paul), seyahatleri sırasında uğradığı Anadolu kentlerinden LYSTRA’ya  15 km . mesafede aynı dönem ve kültürün hüküm sürdüğü Kilistra köyü, ünlü kral yolu üzerinde olup Iconion (Konya), Psidia Antiochia (Yalvaç) arasında bulunmaktadır. Halen arkeoloji ve temizlik kazısı devam etmektedir.

Gibi yerler, Konya için tarihi bir öneme sahiptir. Hem Osmanlı hem de Selçuklu Devleti’nin izlerini taşıyan bu güzel şehir, tarih severlerin uğrak noktalarındandır. Bundan dolayı Konya’ya özellikle de tarihi araştırmalar için çok fazla ziyaretçi gelmektedir.

Aspendos’da Gezilecek Yerler ve Tarih Turizmi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here