Likya Yolu Nerede, Yürüyüş Rotası ve Diğer Genel Bilgiler

Likya Yolu Nerede, Yürüyüş Rotası ve Diğer Genel Bilgiler

Likya yolu, Fethiye’den Antalya’ya uzanan turistik bir yürüyüş rotasıdır. Çalışmalarına 1992 yılında başlanmış olup 1999 yılında hizmete açılmıştır. Yürüyüş rotası boyunca patika yollar ve güzel manzaralar ile karşılaşmak mümkün. Parkurun üzerinde yerleşim yerleri de bulunur. Konaklama amacıyla çok sık tercih edilir.

Likya yolu doğa yürüyüşü yapabileceğiniz kusursuz alanlardan bir tanesidir. Oldukça uzun ve popüler bir yerdir. Bu yürüyüş esnasında tarihi antik kentler ve yemyeşil manzaralar karşınıza çıkar. Likya yolu denmesinin nedeni eski çağlarda ki Likya halkının burada yaşamış olmasıdır.

Likya Yolu Yürüyüş Rotası

Yürüyüş rotası Muğla Ovacık’tan başlar ve Antalya Geyikbayırı köyünde son bulur. Yaklaşık 555 km uzunluğa sahiptir.

Rotanızı Kabak koyu ve Faralya üzerine çevirirseniz keyifli vakit geçirebileceğiniz yerlere ilerleyen zamanlarda yazımızda yer vereceğiz.

Kabak Koyu

Likya Yolu Parkurları Nelerdir?

Likya yolu boyunca parkurlar ile karşılaşmak mümkündür. Yaklaşık 20 adetten fazla parkur bulunur. Parkurlar üzerinde göz kamaştırıcı yerler bulunur. Kelebekler vadisi, Patara, Yediburunlar gibi turistik yerler sadece bazılarıdır. Likya yolunda bulunan dağlar ve kanyonlar muhteşem bir manzara sunar.

Aynı zamanda sahil ve plajları ile de gezginleri kendine doğru çeker. Yolculuk boyunca çadırda kalınabilir. Çadır sevmeyenler için konaklama amaçlı hizmet veren yerler mevcuttur. Yolculuğa başlamadan önce kondisyon güçlü olmalı. Yolun tamamını yürümek isteyenler bu yolu yaklaşık 25 ila 40 gün içinde yürür. Hazırlıklı olmakta fayda vardır. Likya yolunda bazı işaretler vardır. İşaretleri takip ettiğiniz sürece kaybolma ihtimaliniz söz konusu değildir.

Likya Yolu Üzerindeki Antik Şehirler

Likya yolunu ziyaret ettiyseniz mutlaka antik kentleri keşfedin. Likya yolu üzerinde 20’den fazla antik kent bulunur.

Letoon antik kenti

Likya yolu üzerindeki bazı antik kentler şunlardır

  • Letoon
  • Patara
  • Sebeda
  • Sura
  • Phellos
  • Simena
  • Belos
  • Olimpos

Bunlar antik kentlerden sadece bir kaçıdır. Likya yolunun tamamını gezmeye karar verirseniz daha çok antik kentle karşılaşmış olacaksınız.

Aspendos’da Gezilecek Yerler ve Tarih Turizmi

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)