Mardin’de Gezilecek Tarihi Yerler Ve Konaklama

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Mardin tarihi 7000 yıl öncesine kadar dayanan tarihi şehirdir. Geçmişten günümüze kadar pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Mardin bu nedenle gezilecek tarihi yerler bakımından zengin olan şehirler arasında bulunur. Geçmişi 7000 bin yıl öncesine kadar dayanan

Mardin gezisi planlıyorsanız nadide şehirdeki bu tarihi mekanları gezerek tarihe tanıklık edebilirsiniz. Ayrıca makalemizde Mardin’de konaklama hakkında ipuçları bulabilirsiniz.

Mardin’de Gezilecek Tarihi Yerler

Mardin şehrinin tarihinin eski olması insanların ilgisini çekecek tarihi mekanların fazla olmasına neden olmuştur. Mardin gezisi yapmak isteyenler şehirdeki tarihi camileri, medreseleri, manastırları, türbeleri ve kaleleri ziyaret ederek şehirden güzel bir yolculuk yapabilirler.

Mardin’de Gezilecek Tarihi Yerler Ve Konaklama için yerler arasında şunlar vardır;

  • Kasımiye Medresesi
  • Mardin Ulu Cami
  • Mardin Evleri
  • Mor Gabriel Manastırı
  • Zinciriye Medresesi
  • Deyrulzafaran Manastırı
  • Mardin Kalesi
  • Dara Antik Kenti
  • Mardin Müzesi

Bu tarihi mekanların gezilebilmek için uçak yolculuğu tercih edilebileceği gibi araç kiralayarak Mardin’i rahatça gezme imkanı da bulunabilir.

Kasımiye Medresesi

Kasımiye Medresesi, Mardin’de gezilmesi gereken en önemli tarihi mekanlar arasında bulunur. Medrese Artuklular zamanında inşa edilerek eğitim kurumu olarak hizmet vermiştir. Tarihte bu medresede eğitim alan pek çok insan yetişmiş ve başarıları ile kendilerinden söz ettirmiştir.

Kasımiye Medresesi

Bu nedenle medrese günümüzde de ilgi gören bir mekandır. Medreseyi gezmek isteyenler ücret ödemeksizin gezme imkanı bulabilirler.

Mor Gabriel Manastırı

Mor Gabriel Manastırı, Mardin’in Midyat ilçesinde bulunan manastırdır. Günümüzde Süryaniler tarafından büyük ilgi gören manastır 1400 yıl önce yapılmıştır. Kesme taştan inşa edilen manastırı gezmek isteyenlerin 10 TL tutarında ödeme yapmaları gerekir.

Mor Gabriel Manastırı

Bu manastır Süryaniler tarafından Kudüs dışında en kutsal yer kabul edilir.

Mardin Kalesi

Mardin’de gezilmesi gereken tarihi yerlerden birisi de Mardin Kalesi’dir. Kalenin 10.yy’da yapıldığına dair bilgiler vardır ancak kim tarafından yapıldığı net değildir. Mardinliler tarafından Kartal Yuvası olarak anılan bu kale ziyaretçilerine ücretsiz gezme imkanı sunar. Tarihi eski olmasına rağmen kale tarihi özelliklerini korumakta ve görkemiyle kendine hayran bırakmaktadır.

Mardin’de Konaklama

Mardin’in tarihi güzelliklerine tanıklık etmek için şehre gelmek isteyenler konaklama için kendilerine uygun mekanlar ararlar. Mardin ziyaretçilerin ihtiyaçlarına uygun pek otel, motel ve aparta sahiptir. Bu sayede gezilerini günü birlik tercih etmeyenler sıkıntı yaşamadan konaklayabilecekleri adresleri bulabilirler. Mardin’e gelecek kişilerin konaklama için tercih edebilecekleri oteller arasında şunlar vardır; Mardius Tarihi Konak, Şahmaran Butik Otel, Selçuklu Konağı, Reyhani Kasrı Oteli, Hilton Garden İnn, Ramada Plaza by Wyndham Mardin ve Zinciriye Hotel’dir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here