Marmara Bölgesinde Gezilecek Adalar

Marmara Bölgesinde Gezilecek Adalar

Marmara bölgesinde adalara dendiği zaman akla irili ufaklı olarak bulunan prens adaları gelir. Bu adalardan bir kısmı uzun yıllardır yerleşim yeri olarak kullanılırken bir kısmında ise küçüklüğünden dolayı yaşam yoktur. Yerleşim yeri olan adalara ulaşım vapur seferleri ile oldukça kolay ve keyiflidir. Prens adaları toplamda 9 tane adadan oluşmaktadır. Yerleşim yeri olan adalarda ada yerlileri oturduğu gibi sadece yaz aylarında giden yazlıkçılarda bulunmaktadır. Yaz aylarında günübirlik ziyaret içinde oldukça popüler yerler arasında bulunur.

Büyükada

Prens adalarının en büyüğü Büyükada’dır. Resmi kurumlar Büyükada da bulunur. Yani yönetim merkezi gibi bir konumdadır. Diğer adalara göre daha gelişmiştir. Büyükada bahar aylarında çiçeklerin açması ile birlikte şenlenir. Bisiklet turları ile meşhurdur. Ayrıca Büyükada da tarihi yapılarda oldukça fazladır. Adanın en yüksek tepesinde Aya Yorgi Kilisesi bulunur. Ayrıca ada da dünyanın en büyük ahşap monoblok yapısı olan Rum Yetimhanesi de bulunmaktadır. Denize girmek isteyenler için plajları mevcuttur.

Büyükada

Heybeliada

Prens adalarının yüzölçümü olarak ikinci büyük adası Heybeliada’dır. Heybeliada’da iskelenin sağ tarafında çarşı, meyhaneler ve kafeler yer almaktadır. Diğer tarafta ise deniz lisesi ve ona bağlı binalar bulunur. Heybeliada bisiklet turu yapmak için oldukça elverişlidir. Geniş piknik alanları mevcuttur. Ayrıca adada İsmet İnönü’nün de evi bulunmaktadır. Bugün müze olarak faaliyet göstermektedir.

Kınalıada

İstanbul’a en yakın olan prens adalarından bir tanesidir. Prens adalarında yüzölçümü olarak dördüncü adasıdır. Kınalıada daha çok yazlıkçıların tercih ettiği adalardan bir tanesidir. Bu adanın hemen hemen her yerinden denize girmek mümkündür. Kışında yerli bir nüfusu bulunsa da asıl nüfusu yazın yazlıkçıların gelmesi ile birlikte artmaktadır. En az ağaç burada vardır ve adanın neredeyse tamamı yerleşim yeri ile kaplıdır.

Diğer Prens Adaları

Yerleşim yeri olan diğer iki ada ise Sedefadası ve Burgazada’dır.

  • Sedefadası özel mülkiyet olduğu için davetiye olmadan yerleşmek mümkün değildir.
  • Sivriada, Yassıada, Kaşık Adası ve Tavşan Adası’nda ise yerleşim yerleri mevcut değildir.
  • Vapur seferleri de düzenlenmemektedir.

Buralara ulaşmak için özel tekneye ihtiyaç duyulur.

 

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)