Tiflis Gezilecek Yerler ve Turistik Bölgeler

Tiflis Gezilecek Yerler ve Turistik Bölgeler

Ülkemizin doğusunda yer alan Kafkas ülkesi Gürcistan pek çok Türk’ün ziyaret ettiği bir ülkedir. Özellikle Tiflis adeta Türkiye’nin bir şehri gibidir. Pek çok turistik yeri olan ve eski Osmanlı izleri de taşıyan şehirde turistik ve gezilecek yerler nerelerdir?

Büyük Tiflis Sinagogu

Tiflis’de yahudi yaşıyor mu demeyin. Eski halkların birlikte yaşadığı bu kadim şehirde 19. Yüzyılda bölgeye yerleşen Akhalzikhe Yahudileri tarafından sinagog bile kurulmuştur.

Bina daha çok elektik tarzda tuğlalar ile yapılmıştır. Tarihi binalar arasında ise en çok dikkat çekenlerden biridir.

Meidan Bazaar

Adı bir yerden tanıdık geliyor mu? Türkçe’den alınmış olan Meydan Pazar ingilizce gürcü diline aynen geçmiştir. Narika kalesinin eteklerinde yer alan ve kafe, lokanta, restoran ve eğlence merkezlerine ev sahipliği yapan bölgede turistlerin en çok uğradığı gezi yerlerinden biri olarak bilinir. Gürcistan’a gitmek isteyip de tiflis gezilecek yerler listesinde yeme içme ve dinlenme durağı olarak tanıtılmaktadır.

Tiflis Tarih Turizmi

Barış Köprüsü

Bu köprüye adını verirken bölgede yaşanan siyasi krizler düşünülmüştür. Özellikle komşu Türkiye, Ermenistan ve Azerbaycan arasında yer alan mevcut husumet Gürcistan’ı arada bırakmıştır. Üç ülkeden de pek çok turisti ağırlayan yönetim iki nehri birbirine bağlayan bir köprü tasarımı yapmış ve burada küslüklerin son bulması, Gürcistan’da huzurla dolaşmaları için bir mesaj olarak verilmiştir. Akşamları barış şarkıları söyleyen ve dans eden sanatçılar görmek köprünün en güzel özelliğidir.

Rike Park

Barış köprüsünden geçmiş olup Tiflis gezilecek yerler dendiği zaman karşımıza ilk çıkan yer Rike Park’tır. Yeşillikler ve çiçeklerle bezeli parkta huzur bulabilirsiniz.

Ayrıca Alman hükümeti tarafından hediye edilen küçük bir Berlin duvarı parçası da burada sergilenmektedir.

Jumah Camii

Gürcistan tarihi boyunca Müslüman halklara da ev sahipliği yapmış hala yapmaktadır. Jumah Camii de bunun kanıtıdır. 1700 lü yıllarda Osmanlı tarafından yapılsa da yıkılmış yerine yenisi yapılmıştır. Buraya gelip tiflis gezilecek yerler konusunda mutlaka uğraması gerekilen bir yerdir.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)