Karadeniz’in En Şirin Kasabası Amasra’da Gezilecek Yerler

Karadeniz’in En Şirin Kasabası Amasra’da Gezilecek Yerler

Bartın’a bağlı küçük bir Karadeniz kasabası olan Amasra, hem plajları hem de doğal manzaralarıyla turistler için birçok farklı imkan sunuyor. Eskiden Amastris olarak geçen Amasra, tarihi dokusu ve deniz ürünleriyle de insanların ilgisini çekmeyi başarıyor. Kasabayı kıyı bucak gezmek isteyenler 2 gün içinde bahsettiğimiz rotayı rahatça tamamlayabilirler. Amasra daha çok Karadeniz’in birçok farklı bölgesindeki gibi daha çok yaz aylarında tatil planlamaları yapılırken değerlendiriliyor. Fakat aslında ilkbahar ya da sonbahar aylarında gezmek için de epey uygun.

Bu rehberimizde Amasra’daki plaj ve koyları, tarihe ışık tutan müzeleri ve gezilecek diğer önemli yerleri bulabilirsiniz. Bölgede konaklamak isteyenlerin Amasra otelleri sayfasına göz atmasında yarar var. Bu sayede filtreleme seçenekleriyle size en uygun oteli belirleyebilirsiniz.

1- Ağlayan Ağaç

Yaklaşık olarak 300-350 yıllık olduğu tahmin edilen ağlayan ağacın ilginç bir hikayesi var. Hem deniz sularından hem de yağmurdan beslenen bu ağaç, ilkbahar ve yaz aylarında suyu damla damla geri veriyor. Bu da aslında görenlerin hayretle karşıladığı epey sıra dışı bir görüntü oluşturuyor. Manzarasının da muhteşem olduğu ağacı mutlaka Amasra’da gezilecek yerler listesine dahil etmelisiniz.

2- Amasra Müzesi

Tatile gittiğiniz bölgeleri didik didik gezmek ve yeni yerler görüp tarihiyle ilgili bilgiye sahip olmak istiyorsanız Amasra Müzesi tam size göre. Zira Amasra’nın ilk ve tek bu müzesinde arkeolojik kalıntıların yanı sıra etnografik ve teşhir salonları yer alıyor. Roma ve Bizans dönemine ait eşyaları, haç ve silahları görebilir; Helenistik döneme ait heykel ve mezar başlarını inceleyebilir ya da Osmanlı’ya ait seramik ve mutfak eşyalarına göz gezdirerek tarih yolculuğu yapabilirsiniz.

3- Ahatlar Tabiat Parkı

Ahatlar Tabiat Parkı’nın en önemli özelliği çok fazla türde ağaç ve bitki türünü barındırıyor olması. Burada meşe, ısırgan, ateş dikeni, üvez, menekşe ve eğrelti gibi türleri inceleyerek doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Ayrıca bu kadar farklı türdeki bitki, farklı türdeki hayvanlarla da karşılaşabileceğiniz anlamına geliyor. Baykuş, ağaçkakan, kızılgerdan ya da floraya ek olarak sincap, kaplumbağa ve kirpiler de size yol arkadaşı olabiliyor.

4- Gürcüoluk Mağarası Tabiat Parkı

Diğer bir tabiat parkı ise Gürcüoluk Mağarası Tabiat Parkı. Merkeze yaklaşık olarak 10-15 dakikalık mesafedeki bu park ismini 169 metre uzunluğundaki mağaradan alıyor. Dikit ve sarkıtların muhteşem bir görüntü oluşturduğu mağaradaki fosil taşları da incelemekte yarar var. Yaz aylarında serinlemek için de birebir.

5- Kemere Köprüsü

Amasra’daki Sormagil Mahallesi ile Bozdepe Zindan Mahallesi’ni birbirine bağlayan Kemere Köprüsü bu beldenin simgeleri arasında. Köprü Roma dönemine ait olduğu için mimari açıdan da büyük önem taşıyor ve ilgi görüyor. Rotanızı oluştururken bu köprüye daha çok gün batımı saatlerinde gitmeniz yerinde olur. Zira denizle birlikte harika bir manzara sunuyor.

6- Direkli Kaya

Cenevizliler tarafından inşa edildiği bilinen 7 metre yüksekliğindeki Direkli Kaya’nın zamanında denizi aydınlatması için yapıldığı söyleniyor. Burası aslında günümüzde denize girmek ya da balık tutmak için harika bir nokta. Ayrıca fotoğraf çekmeyi sevenler de bu alanı değerlendirebilirler.

7- Bozköy Plajı

Amasra’da denize girmek isteyenlerin ilk tercihi genellikle Bozköy Plajı oluyor. Ancak buna rağmen çok yoğun ve kalabalık bir ortam olmuyor. Yani aslında sessiz sakin bir bölgede denize girip kafa dinlemek isteyenler listeye burayı da dahil edebilir. Denizin sığ olması da çocuklu aileler için büyük bir avantaj sağlıyor.

8- Akkonak Plajı

Eğer gözlerden uzak zaman geçirmek ve doğayla baş başa kalmak istiyorsanız Amasra’nın belki de en bakir koylarından birini öneriyoruz şimdi de size, Akkonak Plajı. Ormanların yanında bulunan bu plaja özel araçlarla kolay bir şekilde ulaşım mümkün. Ancak merkezle aradaki mesafenin yaklaşık 45-50 dakika olduğunu da ekleyelim.

9- Barış Akarsu Parkı

Yıllar önce geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybeden sanatçı Barış Akarsu’nun anısına memleketi Amasra’ya yapılan güzel bir park var. Doğrudan merkezde yer alan bu parkı da listenize dahil edebilirsiniz.

Amasra’da konaklayacak olanların tek seçeneği oteller değil elbette. Amasra pansiyonları sayfasından genel bir tarama yaparak otellere oranla daha uygun fiyatlı konaklama seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (1)
  • comment-avatar
    Derya Öget 7 ay

    Amasra’nın tarihi arka planına değinmişsiniz ve bu çok ilgimi çekti. Belki ileride Amasra’yı ziyaret ederken daha derinlemesine tarihini öğrenebilirim. Gezilecek yerler hakkında daha fazla öneriniz var mı?