Şirince Gezilecek Yerler ve Tarih Turizmi

Şirince Gezilecek Yerler ve Tarih Turizmi

Şirince, İzmir’de bulunan Selçuk ilçesine bağlıdır. Ege Bölgesi’nde bulunan köylerin en güzeli olarak düşünülür. Bir dönem haberlerde, kıyametin kopacağı zamanlarda güvenilir bölge olarak belirtilmiştir. Bu haberlerden dolayı Şirince’ye olan ilgi dünya çapında artmıştır. Şirince, meşhur olan köyler arasında yer almıştır.

Şirince, ilçe merkezine 8 kilometre, İzmir şehir merkezine ise 83 kilometre uzaklıktadır. Ziyaret edilme nedenlerinden biri de Efes Antik Kenti’ne yakın olmasıdır.

Şirince köyü;

  • Doğa manzarası,
  • Tarihi yapısı
  • Şarabıyla meşhurdur.

Bu yüzden şarap tutkunlarının da vazgeçilmez yerleri arasında yer alır.

Şirince Gezi Rehberi

Aziz John Baptist Kilisesi

Şirince’nin simgesel değerinden biri olarak kabul edilen Aziz John Baptist, yüksek terasta yer alıyor ve köyün batısında bulunur. Halk arasında Kubbeli Kilise olarak da bilinir. Üzerindeki kitabede okunanlara göre 1800 yılındaki deprem sonrasında 1805 yılında yıkılan kilisenin üzerine inşa edilmiştir. 1990 yılında da restore edilmiştir. Yılda binlerce turisti ağırlar.

Nesin Matematik Köyü

Nesin Matematik Köyü, sadece Şirince’nin değil ülkemizin manevi şehirleri arasında yer alır. Şirince’ye yaklaşık bir kilometre uzaklıktadır. 2007 yılında gençlerin büyük emeği eve halkın bağışlarıyla imece usulüyle kurulmuştur. 500 TL ve üzerinde bağış yapanların isimleri mermer plakalarda yazılıdır. Bağış yapanlar arasında Sezen Aksu ve Cem Yılmaz da bulunmaktadır.

Köyde matematik ve fizik gibi temel derslerin yanı sıra sanat ve felsefe dalları da gösterilmektedir. Özellikle yaz aylarında sık ziyaret edilmektedir.

Şarap Mahzenleri

Şirince’nin şarabı, dünyaca bilinir. Ziyarete gelen turistler, meyve şaraplarının tadına bakmadan köyden gitmez. Köyün merkezinde birçok şarap mahzeni bulunur. Ayrıca klasik üzüm şarabı satan yerler de vardır. Organik olarak üretilir. Bazı dönemlerde ücretsiz şarap aktiviteleri yaparak eğlenilir. betsalvador giris

Aspendos’da Gezilecek Yerler ve Tarih Turizmi

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)