Tahran Gezilecek Yerler ve Turistik Alanlar

Tahran Gezilecek Yerler ve Turistik Alanlar

İran’a gitmeden önce herkesin aklına yerleştirilen ”orası katı bir ülke” düşüncesi nedeni ile insanların tedirgin yaklaştığı bir ülke olsa da birçok güzelliği benliğinde bulunduran çok güzel bir başkente sahiptir.

Ortadoğu’nun en modern ve gelişmiş şehirlerinden olan Tahran; pek çok ünlü marka ve alışveriş pazarları ile komşularından asla geri değildir. O halde bu güzel şehirde turistik ve gezilecek yerler nerelerdir?

Gülistan Sarayı

Şah krallığı zamanında kalma muhteşem bir yapıttır. Avrupa ve Fars tarzı ile döşenmiş iç yapısı, yer yer çini işlemeleri ile karıştırılmış sanatsal çizimler, yüksek ve büyük şamdan avizeleri, saray içerisinde ve dışında bulunan büyük fıskiyeler kesinlikle görülmeye değerdir.

Milad Kulesi

İran’a gitmeden önce Ankara ziyareti yapmış ve Tahran gezilecek yerler listesinde ilk sırada yer alan bu güzide kule; Ankara kulesi ile benzemektedir. İster etrafındaki cafelerde oturup kuleyi izleyebilir isterse de kuleye çıkıp tüm Tahran’a kuş bakışı bakmak muazzam bir deneyim olacaktır.

Tahran’da Nereler Gezilir

Sadabat Sarayı

Yine şah tarafından yaptırılan saray neoklasik tarzda yapılmıştır. Herkesin aklına kazınan bahçeli ve havuzlu otantik İran başyapıtlarından biridir. 1921 yılında yapımı başlayan bina son derece özenli bakılarak günümüze ulaştırılmıştır.

Tabiat Köprüsü

Buraya gezi düzenleyip Tahran gezilecek yerler rotasında mutlaka olması gerekenlerden biriside tabiat köprüsüdür. 2014 yılında açılmış olup İran’ın en büyük üst geçididir. Oldukça güzel mimarisi ve estetik duruşu ile turistlerin gözdesi olmayı başarmıştır.

İran Halı Müzesi

Belki de Tahran gezilecek yerler arasında en önemli duraklardan biri olabilir. Orta Asya bölgesinde sıkça kullanılan etnik desenli halılar burada sergilenir. Bilhassa tarihi değeri bulunan ve pek çok uygarlığın saraylarını süsleyen bu halılar Türkler içinde büyük önem taşımaktadır.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)