Uşak’da Gezilecek Yerler ve Tarih Turizmi

Uşak, tarihi kalıntılarıyla ve doğasıyla gezilip görülmeye değer bir şehirdir. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, köklü bir geleneğe sahiptir.

Uşak’da Gezilecek Yerler

Gezilecek yerler arasında;

  • Müzeler
  • Kanyonlar
  • Ören yerleri
  • Vadiler
  • Blaundos

Gibi gezilip görülmeye değer yerler bulunmaktadır. Gelen turistlerin mutlaka gezi planlarına eklemesi gerekir.

Ulubey Kanyonu ve Cam Teras

Ulubey Kanyonu
Uşak Ulubey Kanyonu

Dünyanın en büyük 2.kanyonu olarak bilinen Uşak Ulubey Kanyonu, dünyanın en büyük ikinci kanyonudur. Aynı zamanda çevresinde onlarca küçük kanyonlar bulunur. Uzunluğu 45 kilometre, derinliği 170 metre ve genişliği ise 50 ile 100 metre olan bu kanyon oldukça büyük bir kanyon olma özelliği taşır. Kanyonda manzaranın güzelliği gözler önüne serilebilmek için cam teras yapılmıştır.

Taşyaran Vadisi

Taşyaran Vadisi’nin oluşumu su, rüzgar ve tektonik hareketler sebep olmuştur. Özellikle ilkbahar aylarında gezilmesi önerilir.

Uşak Taşyaran Vadisi

Vadide birbirinden farklı renkte oldukça göz alıcı kayalar bulunur.

Uşak Kent Tarihi Müzesi

Uşak’ta unutulmuş gelenek ve göreneklerin, eşyaların sergilendiği görülmeye değer bir müzedir. Şehrin kültürel değerlerini bu müzede sergilenir. Yerli ve yabancıların ilgisini çeken müze her gün ziyarete açıktır.

Paşa Hanı

Uşak iline bağlı Özdemir mahallesinde bulunan Paşa Hanı, Tiritoğlu Mehmet Paşa tarafından Fransız bir mimara yaptırılmıştır. Han, kesme taştan yapılmıştır ve iki katlıdır. Günümüzde otel olarak hizmet vermektedir ve görülmeye değer bir yapıya sahiptir.

Kula Peri Bacaları

Kula Peri Bacaları, Uşak ilçesine 59 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Uşak Kula Peri Bacaları

Kulodakya olarak da anılan Peri Bacaları eşsiz görünümüyle turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir. Uzaktan bakmakla yetinmeyecek olan ziyaretçilerin zevkli bir tırmanış yaşayarak Peri Bacalarının yanına tırmanma ile ulaşması gerekir.

Uşak Blaundos

Blaundos, Makedon Krallığı döneminde kurulan antik şehir. Günümüzde Uşak ilinin yaklaşık 40 km güneyinde Sülümenli köyü sınırı içerisinde yer almaktadır.

MÖ 334’te Makedonyalılar tarafından kurulan antik kent Lidya bölgesinde Frigya sınırına yakın bir bölgededir. Bergama Krallığı döneminde askeri bir şehir olan yerleşim, Roma ve Bizans dönemlerinde de stratejik önemdeki konumunu korumuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here