Viyana Gezilecek Yerler ve Turistik Bölgeler

Avrupa’nın en eski ve en güzel şehirlerinden birisi olan Viyana; birçok krallık ve medeniyete merkez olmuştur. Osmanlı Devleti’nin kapılarını ısrarla zorladığı ve Doğu Avrupa incisi olarak adlandırılan bu tarihi ve estetik şehir

Hofburg Sarayı

13.Yüzyıldan kalma bu muhteşem saray viyana gezilecek yerler listesinde ilk başta yer almalıdır. Meşhur kralice Marie Antoinette in doğum yeri olan bu saray Habsburg Hanedanı tarafından kışlık konak olarak uzun süre kullanılmıştır.

Şuan ise cumhurbaşkanlığı binası olarak kullanılır. Saray içerisinde üç bölüm müzeye çevrilmiş bunlardan en meşhur olanı ise Sisi müzesi kraliçe Elizabeth in kişisel eşyaları ile doludur.

Viyana’da nereler gezilir turistik yerler nerelerdir?

Schönbrunn Sarayı

Viyana denince akla ilk gelen saraylardır ve bunların en gözdesi ise Schönbrunn’dur. Habsburgların yazlık konutu olarak kullanılmış daha sonra 1. Leopold tarafından Prens Joseph için tahsis edilmiştir.

Joseph ise kral olduktan sonra burayı ana saray haline getirerek yönetim merkezi yapmıştır. Saray dışardan bakıldığında heykellerle donatılmış barok tarzı bir yapı olarak göze çarpar.

Aziz Stefan Katedrali

Katoliklerin kutsal yerlerinden biridir. Osmanlı kuşatmaları sırasında halkın sığınak merkezi olmuştur. Ayrıca Viyana gezilecek yerler için mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Gotik eserlerin en güzeli olarak tasvir edilir.

Caddenin tam ortasında bulunması ise adres karışıklığına neden olmaması bakımından idealdir.

Viyana Tarih Turizmi

Belvedere Sarayı

Barok stilin hakim olduğu rönesans sonrası Avrupa da ustaların en iyi işlerinden bidiri. Prens Eugene için yapılmıştır. İnanılmaz derecede güzel bir dış cepheye sahip sarayda en güzel yer ise bahçe kısmıdır.

Hundertwasser Evi

Avusturya ve Viyana’nın arka sokaklarını merak edenler için muazzam bir düzen ile oturtulmuş birbiri ile yapışık evlere denir. Ekspresyonist mimarinin özelliklerini yansıtan evler pek çok dükkana da ev sahipliği yapmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here